Kvaliteetne sisekliima ennetab hallituse teket

Kvaliteetne sisekliima ennetab hallituse teket

Avastasite hallituse? See ei ole ainult visuaalselt häiriv, vaid on kahjulik ka erinevatele materjalidele ja inimese tervisele. Hallitusest tuleb vabaneda nii kiiresti kui võimalik. Kuidas seda teha ja miks üldse hallitus tekib?

Mis on hallitus?

Hallitus on teaduslikus keeles mikroseente koloonia. Hallitusseeni pole võimalik ühekaupa näha, vaid alles siis, kui seened on koondunud kolooniaks. Neid on mitut liiki ja erinevat värvi – näiteks must, hall, roheline ja valge. Tavaliselt peetakse hallituse all silmas just musta värvi hallitust ja sellest me täna lähemalt räägimegi. Musta hallitust saab ära tunda mustade laikude või üksikute tumedate täppide järgi. Hallitusele on omane ka spetsiifiline lõhn. 

Hallitusseen vajab paljunemiseks ja levimiseks teatud tingimusi

Teatud keskkonnas hakkavad seened kiiremini kasvama ja levima. Toome välja mõned levinumad põhjused:

  • Hallituse kiiret levikut soodustab 21–23 °C või sellest veidi jahedam toatemperatuur
  • Kui õhuniiskus on üle 70%, hakkab hallitusseen vohama
  • Tugevalt märjad pinnad. Piisab 24-48 tunnisest kokkupuutest veega ja hallitus hakkab “ kohta sisse võtma”
  • Must hallitus kasvab seal, kus on vähe valgust – võib juhtuda, et hallitus kasvab täielikus pimeduses ning ei vaja üldse valgust

Terviseameti veebilehel on info hallituse kohta, mis ütleb: Kolooniad tekivad enamasti piirkonda, kus on soe, niiske ja leidub toitaineid ning teistesse toitainerohketesse piirkondadesse, näiteks kööki, sahvrisse ja vannituppa. Samas võib leida kolooniaid ka akende ümbruses, kapi taga ja teistes kohtades, kus õhuniiskus kondenseerub jahedate pindadega kokkupuutel ja õhuliikumine on puudulik.

Korralik ventilatsioonisüsteem on iga hoone ja ruumi puhul äärmiselt oluline. Halb ventilatsioon, mille korral ei vahetu õhk piisavalt kiirelt, tekib hallitusseente jaoks vägagi soodne keskkond. Kui soovite seda vältida ja sisekliimat parandada, siis võtke meiega julgelt ühendust. 

Hallitusseente uuring annab kindla vastuse

Selleks, et kindel olla hallituse olemasolus, tuleks tellida hallitusseente uuring. Ekspertiisi käigus teostatakse õhuanalüüsid, määratakse hallitusseente liigid ja väljastatakse eksperthinnang. Selles on välja toodud laboratoorsed tulemused, hinnang hoone ja ruumide seisukorrale, kahjustunud piirkonnad, hallituse võimalikud põhjused ja soovitused kahjustuste likvideerimiseks. 

Terviseamet soovitab: Otstarbekas on uuringutesse lisaks mükoloogidele kaasata ka ehitusinsener, sest enamasti on hallitusseente suurte kontsenratsioonide põhjuseks ehitustehnilised probleemid.

Ohtlik tervisele ehk mida põhjustab hallitus

Hallitus ei ole alati nähtaval kohal ning võib jääda märkamatuks. Kolooniad võivad olla end “ sisse seadnud” toanurka paigutatud kapi taga, kiviplaatides, krohvis, vaipades, laeplaatides või soojustusmaterjalides. Organismi satub hallitus eelkõige hingamisteede kaudu, põhjustades mürgitusi, ärritusnähte, allergiat ja infektsioone.

Hallitusseente jaoks ideaalne õhuniiskus jääb 70% ja 99% vahele. Kui pesu ei kuiva 20-kraadises toas ära, on kindlalt tegemist liiga suure õhuniiskusega. Sellisel juhul on niiskusprotsent juba üle 60 ja see on soodne keskkond nii hallituse kui ka kopitanud haisu tekkeks. 

Hallitusega kokkupuutel võivad tekkida põletikud, allergia, tundlikkus, ärritused ja

mürgistusnähud. Hallituse suhtes on kõige tundlikumad nõrgema immuunsusega inimesed,

lapsed ja vanurid.

Kuidas hallitusseentega võidelda?

Kõige parem viis hallitusega võitlemiseks on selle ennetamine. Enamik meist veedab 90% oma ajast siseruumides ning sellest tingituna on õhu kvaliteet äärmiselt oluline. Nagu eelnevalt sai mainitud, on ventilatsioonil väga oluline roll hallituse ennetamiseks. Lisaks korralikule ventilatsioonisüsteemile on veel mitu viisi, kuidas hallitusega võidelda.

10 nippi, kuidas musta hallitusega 1:0 teha

  • Kardinad eest. Päikese UV-kiirguse lainepikkused on paljude mikroseente jaoks surmavad, kusjuures on seeneniidistik UV-kiirgusele tundlikum kui eosed
  • Tuulutage tube. Ruumide tuulutamine aitab õhtus hallitusseente kogust vähendada. Nii väheneb ka õhuniiskus
  • Äädikas appi! Äädikas on ideaalne vahend hallituse tõrjumiseks. Seda võiks pihustada hallitusele ja jätta umbes üheks tunniks seisma. Seejärel tuleks see ära pühkida ja pind kuiva lapiga üle käia
  • Toiduvalmistamisel kasutage õhupuhastit ehk kubu
  • Terviseamet soovitab eluruumide õhuniiskust hoida vahemikus 35-60%
  • Hoidke pindasid kuivana
  • Toas võiks olla 20-22 kraadi sooja
  • Kui leiate hallituse, tuleks see kohe likvideerida – pinnad puhastada niiske lapiga  ja seejärel lapp pesta või utiliseerida
  • Kasutage spetsiaalseid hallituseid hävitavaid vahendeid
  • Tuvastage põhjus. Hallituse eemaldamisest ei ole kasu, kui selle tekkepõhjus ei ole kõrvaldatud. Vannitoas on puudulik ventilatsioon? Aknad vajavad vahetust? 

Kvaliteetne sisekliima on siiski kõige tähtsam

Õhuniiskus on suur, õhk on raske, toas on kopitanud lõhn…Seda nimekirja saaks pikalt jätkata. Kui teie kodu õhu kvaliteet ei ole piisavalt hea, naaseb hallitus ja sellega kaasnev ebameeldiv lõhn. Kehv siseõhk ei tekita aga ainult hallitust, vaid ka paljusid teisi terviseprobleeme. Mõtlemapanev on fakt, et ligikaudu 50% haigustest on põhjustatud halvast õhu kvaliteedist.

Kvaliteetne ventilatsiooniseade võib tunduda suure investeeringuna, kuid see tasub end igati ära – tervis on ju kõige tähtsam! Hallituse ennetamine on tihti soodsam, kui sellega võitlemine.

Pakume ventilatsioonilahendusi eramutele, tööstushoonetele ja äripindadele. Meie e-poe valikust leiate Airobot, Zehnder, Flexit, Vallox ja Komfovent ventilatsiooniseadmeid –  neid on erinevate funktsioonide ja nõudmistega.

Meie meeskond on valmis aitama Teid parima valiku tegemisel. Vastame päringutele kolme tööpäeva jooksul.

Kvaliteetne sisekliima ennetab hallituse teket!