Ventilatsiooni hooldamise ABC

Ventilatsiooni hooldamise ABC

Ventilatsioonisüsteemi koguneb aja jooksul erinevat mustust – nii tolmu, rasva, baktereid kui ka viiruseid.

Ventilatsioonisüsteemi koguneb aja jooksul erinevat mustust – nii tolmu, rasva, baktereid kui ka viiruseid.  Nii nagu auto vajab õlivahetust, vajab ventilatsioonisüsteem korrapärast hooldust ja puhastust. Aga millal seda teha ja kuidas see käib?

Mida võiks teada ventilatsioonisüsteemi puhastamisest?

Öeldakse, et mis liigub, see kulub. Ventilatsioonisüsteemi kuuluvad erinevad mehaanilised osad, mis kõik ühiselt toimides vastutavad kvaliteetse ja puhta õhu eest. Ise saab väga palju selle heaks ära teha, et süsteem toimiks laitmatult ja ei kujutaks ohtu meie tervisele.

Lihtne check-list, mida kord kuus teostada:

  • Suvel läbi ventilatsiooniseadme jahutades võiks vaadata ega seade pole vett täis.
  • Visuaalne kontroll ventilaatori labadele- ega need pole tolmused või katki?
  • Kondensaadi äravoolu olemasolul tuleks veenduda, et kanali hais ei pääse tuppa ja haisulukk on töökorras.

Lisaks tavapärasele kontrollile, on vajalik ka professionaalne hooldus. Miks?

Ventilatsiooni kontrollimise vajadus spetsialistide poolt

Hooldamata ventilatsiooniga kaasnevad mitmed ebameeldivused. Nende hulka kuuluvad probleemid nagu kehv õhuliikumine, liigne niiskus, kõrge müratase ja erinevad ebameeldivad lõhnad. Ette võib tulla ka süsteemi seiskumist. Kõike seda saab ennetada läbi süsteemi õigeaegse puhastuse ja hoolduse. Näiteks päästeamet nõuab, et ventilatsioonisüsteemide hooldus viidaks läbi vähemalt üks kord aastas.

Meie soovitame hooldust läbi viia kaks korda aastas – kevadel (õietolmu perioodil) ja sügisel enne kütteperioodi.

Standard ja puhastuse intervalli kohta toob Eesti Standard EVS 812-2:2014 „Ehitise Tuleohutus“ eraldi välja professionaalselt kasutatavate köökide ventilatsioonikanalite puhastuse nõuded vastavalt intensiivsusele.

  • Vähemalt korra kvartalis, kui seadmeid kasutatakse 12 h/ööpäevas –16 h/ööpäevas.
  • Vähemalt kord poolaastas, kui seadmeid kasutatakse 6 h/ööpäevas–12 h/ööpäevas.
  • Vähemalt kord aastas, kui seadmeid kasutatakse 2 h/ööpäevas –6h/ööpäevas.

Puhastamata ventilatsioon ei põhjusta probleeme ainult ventilatsioonisüsteemile, vaid on ka ohtlik tervisele ja üldisele enesetundele.

Kuidas valida õige ettevõte ventilatsiooni hooldamiseks?

Ventilatsioonisüsteemi hoolduse pealt kokku hoida ei tasu. Tegemist on hoone lahutamatu osaga, mis vastutab meie heaolu ja tervise eest. Nii nagu igas teiseski valdkonnas on ka ventilatsiooni puhul turul mitmeid tegijaid. Me soovitame valikut tehes küsida endalt järgnevaid küsimusi:

  • Kas teenusepakkuja tundub usaldusväärne? “Kõhutunne” võib nii mõnelgi korral päästa valedest otsustest.
  • Milline on ettevõtte kogemus? Kui soovite hooldust eramule, aga pakkuja on spetsialiseerunud tööstushoonetele, ei pruugi see olla parim lahendus.
  • Võimalusel tuleks uurida tagasisidet- mida teised räägivad?

PÄÄSTEAMET ON ÖELNUD: “Soovitame Tellijal ventilatsioonisüsteemi puhastust tellides küsida töid teostama hakkavalt ettevõttelt nende seadmepargi ja kogemuste kohta ning samuti nõuda pärast ventilatsioonisüsteemi puhastust akti, kus oleks toodud fotod torustikust, süsteemidest enne ja peale ventilatsioonisüsteemi puhastust või siis videosalvestus ventilatsioonitorustiku seest. See annab juurde kindlust, et tööd on teostatud korrektselt.”

Päästeamet toob ka välja, et tellides ventilatsioonisüsteemi puhastust tuleks arvestada, et üks kaheliikmeline meeskond suudab kvaliteetset tööd tehes maksimaalselt puhastada kuni 200 jooksevmeetrit ventilatsioonitorustikku ühe tööpäeva (8h) jooksul.

Miks võiks usaldada hoolduse Kenn-Wood OÜ kätesse?

Meie meeskonda kuuluvad oma ala spetsialistid, kes kvaliteedis järeleandmisi ei tee. Me pakume ventilatsiooni hooldust nii eramutele, äripindadele kui tööstushoonetele. Eesmärgiks on tagada kvaliteetne õhukvaliteet nii väikeste kui suurte hoonete puhul.

Ventilatsioonisüsteemi hooldamise ja puhastamise soovitused tellijale

Päästeamet kontrollib seadmetele ja paigaldistele esitatavate tuleohutusnõuete täitmist ja ka ventilatsioonisüsteemi hooldamine kuulub nende alla. Ventilatsiooni puhastamise ja hooldusega seonduvat saab täpsemalt lugeda siit.

Päästeameti sõnul on kõige ohtlikum tuleohutuse seisukohast köögi ventilatsioon, kuhu kuhjuvad toiduõlijäägid ja rasv. Tihti saavad põlengud alguse just köögi väljatõmbekanalitest, mida pole piisavalt puhastatud.

Aga mida ventilatsiooni hooldusel siis ikkagi tehakse?

Põhilised tööd ventilatsiooni hooldusel

Ventilatsiooniseadmete hooldus sisaldab üldist kontrolli, reguleerimist, korrastamist ja vajadusel erinevate osade (näiteks filtrite) vahetust. Näiteks kontrollitakse üle seadme filtrid, rihm, ventilaatorid ja puksid. Üle vaadatakse ka elektrisüsteemi ja andurite korrasolek.  See aitab ennetada kulumisest tulenevaid kahjustusi. Hooldus aitab ennetada ebameeldivusi ja lisakulusid.

Kuidas kujuneb ventilatsiooni hoolduse hind?

Nagu me mainisime, ei tasu ventilatsiooni hoolduse pealt kulusid kokku hoida. Ohutus, turvalisus ja inimeste heaolu on kõige tähtsam! Hind sõltub ventilatsioonisüsteemi suurusest ja asukohast. Iga ruum ja hoone on erinev ning sellest tulenevalt ka aja-ja materjalikulu. Peale hooldust saate aga kindlad olla, et ruumides on kvaliteetne õhk ja meeldiv atmosfäär.

 


Küsi pakkumist

Tasuta konsultatsioon ja vastame teie päringule 3 tööpäeva jooksul.

Rohkem infot ventilatsioonisüsteemide hoolduse kohta leiate siit. Soovitame tellida hooldustööd meie meeskonnalt.