Tänaseks oleme jõudnud intelligentsete ja isekohanduvate süsteemideni, mis reageerivad automaatselt muutunud oludele
Eramaja ventilatsiooni nutikust iseloomustab kõige paremini ventilatsioonisüsteemi kohanemisvõime ehk suutlikkus seirata ümbritsevat ja kohandada vastavalt sellele oma tööd.
Kui kunagi tuli individuaalelamu ventileerimisel piirduda vaid lahtikäiva õhuakna või välisseinas asuva õhukanaliga, siis tänaseks oleme jõudnud intelligentsete ja isekohanduvate süsteemideni, mis reageerivad automaatselt muutunud oludele ning hoiavad hoone sisekliima etteantud parameetrite piires. Selle tarvis on ventilatsioonisüsteemidele lisatud hulk erinevaid andureid ja kontrollereid, mis tarkvara abil kogu süsteemi tasakaalus hoiavad.
Nutikam kui inimene
Andurid monitoorivad pidevalt siseõhu kvaliteeti ja kui CO2 osakaal või õhuniiskus tõusma hakkavad, siis reageerivad sellele.
Tänu ventilatsiooniseadmesse sisse ehitatud CO2- ja niiskusanduritele saab nutikas ventilatsioonisüsteem kohe aru, kui hoones ringleva õhu kvaliteet langeb. Andurid monitoorivad pidevalt siseõhu kvaliteeti ja kui CO2 osakaal või õhuniiskus tõusma hakkavad, siis reageerivad sellele. Nii pole vaja muretseda, et kui majas viibib korraga tavalisemast rohkem inimesi, siis võiks neil õhk otsa saada – süsteem tajub toaõhus järsult tõusnud CO2 osakaalu ja tõstab automaatselt õhuvahetuse intensiivsust, et õhk püsiks sama värske, kui see oli enne külaliste saabumist.
Nõndasama targalt saab tarkvara CO2-andurilt andmete abil aru, kui kedagi kodus pole. Säärasel juhul lülitab süsteem end automaatselt säästurežiimile, kulutades sellel ajal ca kolmandiku jagu vähem energiat kui tavaliselt. See võib tunduda väike kokkuhoid, aga võttes arvesse kui palju tunde tööpäevast meie kodud tegelikult tühjad on ja korrutades need tunnid tööpäevade arvuga aastas, on sääst rahasse arvutatuna üsna märkimisväärne.
Soojustagastus on ökonoomne
Üleüldse mängivad nii ventilatsiooniseadmed kui ka nende ekspluateerimine hoone halduskuludes üsna kaalukat rolli, mistõttu on oluline süsteemi soetades vaadata kasutajamugavuse kõrval ka nende energiatõhusust.
Tehnoloogia puhul kipume eeldama, et omadussõna “nutikas” tähendab ilmtingimata suurt värvilist puutetundlikku ekraani, millel saab kõikvõimalikke funktsioone seadistada. Tegelikult algab nutikus palju lihtsamatest aspektidest. Näiteks on säästlik nutikas. Kõrgete energiahindade juures on tark kokku hoida eramaja küttele kuluvat energiat. Ja kui rääkida ventilatsioonisüsteemidest, siis hea võimaluse nii energiatarbe kui küttekulude optimeerimiseks annab soojustagastusega ventilatsioon.
Soojustagastusega ventilatsiooni tööpõhimõte on lihtne: selle asemel, et kogu siseõhu soojendamisele kulunud energia torude kaudu õue paisata, läbib elamust välja suunatav õhk soojusvaheti ja soojendab ülesse väljast sisse suunduva jaheda välisõhu. Parimate soojusvahetite kasutegur ulatub üle 90 protsendi, mis tähendab, et kütteseadmed peavad ainult veidi rohkem vaeva nägema, et hoida toas temperatuur soovitud tasemel.
NB! Õhuniiskus!
Tervisliku õhuniiskuse tasemeks kodus loetakse vahemikku 40-55 protsenti.
Üks tähtsamaid kvaliteetse siseõhu kriteeriume on õhuniiskus ning nutikas ventilatsioonisüsteem otse loomulikult süsteem seirab õhuniiskust. Tervisliku õhuniiskuse tasemeks kodus loetakse vahemikku 40-55 protsenti.
Kui toaõhk on liiga kuiv, siis tunneme seda kuivade limaskestade ja kehva une näol. Intelligentsed ventilatsioonisüsteemid monitoorivad eramaja kõigis ruumides õhuniiskust ja vajadusel tagastavad osa niiskust ühes sissepuhutava värske õhuga tubadesse, et õhk ei muutuks ülemäära kuivaks. Eriti vajalik on seesugune ventilatsioon talvise külma ja kuiva õhu korral, kui õhku kuivatab lisaks külmale ka intensiivsemalt töötav küttesüsteem.
Tänapäevast ja nutikat ventilatsioonisüsteemi saab mugavalt juhtida läbi iOS ja Android mobiilirakenduse. Kõik tootjad arendavad regulaarselt enda seadmete tarkvara ning teevad uuendused klientidele jooksvalt üle interneti kättesaadavaks. See tagab seadmete püsiva ajakohasuse ja tõstab nende efektiivset kasutusiga.
Mitmel ventilatsiooniseadmete tootjal on kasutajatele pakkuda eestikeelne kasutajaliides, mis võimaldab seadet tarvitada ilma, et peaks teadma võõrkeelsete tehniliste terminite tähendust. Seega ei tähenda nutikas ja kaasaegne ventilatsioonisüsteem seda, et see on kasutajale keeruline kasutada, vaid pigem vastupidi – tarka ventilatsiooni on väga lihtne kasutada.