Õues kõigub õhuniiskus pidevalt, sõltudes nii temperatuurist, sademetest, aastaajast kui muudest ilmaoludest ning nagu me Eestis hästi teame, on parasvöötmelises kliimas õhuniiskust pigem ülearu kui vajaka.
Õhuniiskus on tavaline looduslik nähtus, mis näitab vee hulka meid ümbritsevas õhus. Õues kõigub õhuniiskus pidevalt, sõltudes nii temperatuurist, sademetest, aastaajast kui muudest ilmaoludest ning nagu me Eestis hästi teame, on parasvöötmelises kliimas õhuniiskust pigem ülearu kui vajaka.
Looduses on suhtelise õhuniiskuse määra kõikumine igati loomulik, ent siseruumides pole see kaugeltki normaalne ilming. Ei taha ju keegi, et tema kodus oleks kord troopiline keskkond nagu vihmametsas, siis aga nagu kõrbes ja ülimalt kuiv sisekliima. Äärmused ei ole hoonele ega ka selle elanike tervisele kunagi head.
Kuidas siis hoida maja sisekliima ja suhteline õhuniiskus tasakaalus ja kontrolli all? Arvestades seejuures veel väliseid muutlikke tingimusi, mis meie nelja aastaajaga kaasnevad? Kus inimene jääb hätta, on abi tehnoloogiast.
Niiskustagastusega ventilatsioon
Et vältida hoones niiskustaseme kõikumisi ja hoida siseõhk kvaliteetne
Kui toaõhus on niiskust rohkem kui peaks – sellele viitavad näiteks “higistavad aknad”, hallitus seintel, ülemäärane kondents klaaspindadel – siis on see märk, et hoone kütte- ja ventilatsioonisüsteemid on tasakaalustamata.
Päris pikalt polnud toaõhu balansseerimiseks muud meetodit, kui proovida hoida siseruumide õhk pideva kütmise ja tuulutamisega parasjagu soe ja niiske. On siililegi selge, et see moodus oli ebamugav, ebapüsiv ja ebaökonoomne, aga paremat viisi lihtsalt polnud. Õnneks elame tehnikasajandil ning nüüdisaegsed lahendused võimaldavad meile märksa stabiilsemaid ja tõhusamaid viise tagada kodus tervislik siseõhk.
Et vältida hoones niiskustaseme kõikumisi ja hoida siseõhk kvaliteetne on otstarbekas paigaldada majja niiskustagastusega ventilatsioon.
Miks just niiskustagastusega ventilatsioonisüsteem?
Aga sellepärast, et niiskustagastusega ventilatsioon on sisuliselt soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi täiustatud variant. Kui soojustagastusega ventilatsioonisüsteem tagastab toaõhus ringleva soojuse läbi soojusvaheti tuppa suunatavasse õhku tagasi, siis niiskustagastusega ventilatsioon teeb nii seda kui veel enamatki ehk püüab õhust lisaks soojusele kinni ka vajalikul määral niiskust ning suunab selle koos värske hapnikurikka välisõhuga tuppa.
Niiskustagatusega ventilatsiooniseadmedi suudavad tagastada kuni 70 protsenti väljatõmmatavast õhus leiduvast niiskusest. Niiskusvaheti plaatides kasutatakse spetsiaalset innovaatilist polümeerist membraani, mis võimaldab niiskusel kanduda väljatõmmatavast õhust uuesti ruumidesse sisse juhitavasse õhku. Allergikutel ja nõrga immuunsüsteemiga inimestel tasub teada, et niiskusvaheti plaatide membraani pealiskiht on antibakteriaalne, tänu millele hoiab see tervisele ohtlikud mikroobid plaadist eemal.
Igale majale oma süsteem
Süsteemi valikul tuleb arvestada nii maja suuruse, soojapidavuse kui ka ruumide liigendatuse ja seal kasutatavate küttelahendustega.
Et niiskustagastusega ventilatsioon teeks oma tööd hästi ning hoone igas nurgas oleks õhukvaliteet ühtlane, peavad seadmed olema optimaalsed. See tähendab, et süsteemi valikul tuleb arvestada nii maja suuruse, soojapidavuse kui ka ruumide liigendatuse ja seal kasutatavate küttelahendustega.
Õhu liikumine võib hoone eri osades, sõltuvalt kütteallikast, tuntavalt varieeruda. Nii näiteks kuivatavad radiaatorid toaõhku palju intensiivsemalt kui vesipõrandaküte ning ahjuga ruume küttes tuleb arvestada üsna tajutava temperatuuri kõikumisega nii kogu hoone kui ka ühe ruumi piires. Seepärast on ventilatsiooniseadmeid valides väga tähtis jälgida, et moodustuks üks terviklik süsteem, mis tagab parima lahenduse just konkreetset hoonet silmas pidades.
Liigne niiskus kodus ei ole mure, mille lahendamist kannatab pikalt edasi lükata. On üldteada, et ülemäärane õhuniiskus soodustab tervist kahjustavate hallitusseente teket. Uuringute põhjal moodustab kuni poole hingamisteede haiguste põhjustest just nimelt ebakvaliteetse siseõhuga ruumides elamine.
Lisaks paljunevad liigse õhuniiskuse toimel hulga kergemini tolmulestad, kes küll ise inimesele ohtlikud pole, ent kelle väljaheited madratsil ja asemeriietel võivad põhjustada allergiaid. Ei maksa unustada, et liigne õhuniiskus tekitab hallituse, mädaniku ja korrosiooni näol probleeme ka hoone konstruktsioonidele.